NEWSLETTER INSTYTUTU LITERACKIEGO
I FUNDACJI KULTURY PARYSKIEJ MAJ 2025
50. ROCZNICA ŚMIERCI ZYGMUNTA HAUPTA
10 maja 1975 r. zmarł w USA Zygmunt Haupt - pisarz, tłumacz i malarz.
Walczył we wrześniu 1939 r. W następnych latach służył w Wojsku Polskim na Zachodzie. Od 1946 r. mieszkał w Stanach Zjednoczonych, pracował jako tłumacz i dziennikarz. Od lat 50. XX w. współpracował regularnie z „Kulturą”, publikując opowiadania. W 1961 r. odwiedził go w USA Jerzy Giedroyc, z którym ustalił plan wydania w Bibliotece „Kultury” zbioru opowiadań „Pierścień z papieru”. Z. Haupt został wyróżniony Nagrodą Literacką „Kultury” za rok 1962. W 1971 r. pisarz otrzymał nagrodę genewskiej Fundacji Kościelskich. W 1989 r. nakładem IL ukazał się tom„Szpica”- opowiadania, warianty, szkice.
Jego twórczość nieco zapomniana, przez lata znana nielicznym, zyskała popularność dzięki krajowym wznowieniom w latach 90. Dzięki inicjatywie pisarza Andrzeja Stasiuka w Gorlicach odbywa się Festiwal im. Zygmunta Haupta - w tym roku festiwal odbędzie się po raz 11.
W połowie czerwca, w warszawskim Muzeum Literatury odbędzie się konferencja poświęcona twórczości Zygmunta Haupta.
W 2022 r. w serii z Archiwum Kultury ukazał się zbiór listów Jerzego Giedroycia i Zygmunta Haupta z lat 1947-1975 w opracowaniu Pawła Panasa.
W naszym portalu polecamy archiwalia związane z Z. Hauptem: - Józef Czapski o Haupcie Maszynopis z poprawkami Józefa Czapskiego i Zofii Hertz, - List Jerzego Stempowskiego do Zygmunta Haupta Kultura 1972, nr 4/295 Teksty: Czuwanie i stypa„Kultura” 1950, nr 2/28-3/29 Pejzaż ze wschodem słońca i obiektami ze stali„Kultura” 1961, nr 10/168 Strachy„Kultura” 1963, nr 11/193 Ptaki„Kultura” 1973, nr 1/304-2/305 Tekst niepublikowany, w zbiorach AIL: Robert Frost Powrót najemnikaw tłumaczeniu Z. Haupta i notatka o autorze.
ZAPROSZENIE DO LUBLINA Zapraszamy do Lublina na promocję książki Basila KerskiegoEuropejczycy z kantonu Polska. Aktualność europejskiego myślenia Jerzego Giedroycia i paryskiej Kultury. (wydanie dwujęzyczne polsko-ukraińskie).
Tom ukazuje się nakładem Wydawnictwa UMCS w serii wybitni twórcy / ważne teksty.
Spotkanie odbędzie się 8 maja w Teatrze Starym w Lublinie przy ul. Jezuickiej 18, o g. 18. Udział wezmą Basil Kerski, Adam Bodnar i Robert Traba, rozmowę poprowadzi Iwona Hofman.
NOWE KSIĄŻKI Ukazała sie kolejna książka z serii Jerzy Giedroyc i... wychodzącej staraniem Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego.
To tom pt. Jerzego Giedroycia przygoda z rewizjonizmem autorstwa Rafała Stobieckiego.
Na razie dostepny jest e-book, wydanie papierowe wkrótce!
Nakładem wydawnictwa słowo/obraz terytoria ukazał się tom Włodzimierza Boleckiego. Czy Gombrowicz miał oczy?
Publikowane przez kilkanaście lat szkice i artykuły Boleckiego o Gombrowiczu należą do głównego nurtu badań nad jego twórczością, Zebrane w tym tomie szkice wyróżnia różnorodność, wielość sposobów i interpretacji. Mamy tu zarówno precyzyjne analizy języka pisarza, jak i intrygujące zestawienia komparatystyczne, np. pomiędzy Gombrowiczem a Schulzem i Witkacym, czy Gombrowiczem a Słowackim i Sienkiewiczem.
Wydawnictwo Znak wydało tom Wielka karuzela. Życie Aleksandra Weissberga-Cybulskiego, autorstwa Ireny Grudzińskiej-Gross.
To biografia niezwykłego człowieka, w młodości komunisty, potem więźnia, który jako pierwszy opisał terror stalinowskiej Rosji. A. Weissberg-Cybulskina kartach Wielkiej czystki przedstawił genezę i mechanizmy działania radzieckiego systemu przemocy, ale też postawę psychologiczną osadzonych w komunistycznych więzieniach.
Po wojnie prowadząc w Paryżu firmę budowlaną A. Weissberg-Cybulski bardzo pomógł Jerzemu Giedroyciowi w zakupie domu, w którym do dziś mieści się Instytut Literacki. Przyjaźnił się z domownikami, po jego śmierci w Kulturze ukazało się wspomnienie autorstwa Józefa Czapskiego Weltbürger. (1964, nr 5/199)
W PORTALU
W dziale Biblioteczka udostępniliśmy kolejne artykuły prof. Grzegorza Przebindy opublikowane w Przeglądzie Rusycystycznym oraz roczniku Studia Pigoniana. Autor jest filologiem, rusycystą i historykiem idei. Pracuje w Instytucie Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest autorem ponad 400 publikacji. W listopadzie 2023 r. ogłosił obszerny dziennik wojenny Ostatnia wojna Putina.
Moje spotkania z Herlingiem (1981–2023). Między historią a wiecznością. Artykuł zamieszczony w tomie Gustaw Herling-Grudziński. Życie. Twórczość. Recepcja. Materiały z sesji naukowej, zorganizowanej w 70. Rocznicę wydania polskiej wersji Innego świata. Red. Dobrosława Platt, Biblioteka Polska POSK Londyn 2024 r.
IX. EDYCJA KONKURSU
Przypominamy, że trwa IX. edycja Konkursu Stowarzyszenia Instytut Literacki Kultura i Fundacji Kultury Paryskiej im. Wojciecha Sikory na najlepsze prace doktorskie i magisterskie, związane tematycznie z historią i dorobkiem Instytutu Literackiego w Paryżu.
Autorów prac magisterskich i doktorskich bardzo zachęcamy do wzięcia udziału, opiekunów naukowych i wszystkich, którym leży na sercu rozwój badań nad historią Instytutu Literackiego, prosimy o reklamowanie konkursu. Prace obronione w latach 2024-2025 należy nadesłać do końca roku. Regulamin konkursu jest tutaj: REGULAMIN
PROJEKTY 2025 - Stowarzyszenie Instytut Literacki Kultura uzyskało dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu rządowego Wspieranie Archiwów, Bibliotek i Muzeów poza Krajem 2025 na zadanie pn. Opieka i popularyzacja zbiorów Instytutu Literackiego Kultura w Maisons-Laffitte - kontynuacja.
W ramach zadania realizowane będą m.in.: działania z zakresu konserwacji i zabezpieczenia zbiorów, digitalizacji, prace wydawnicze oraz udostępniania zbiorów w portalu www.kulturaparyska.com.
Całkowita wartość projektu: 703 820,00 zł
Całkowita kwota dofinansowania: 703 820,00 zł
- Fundacja Kultury Paryskiej uzyskała dofinansowanie z Kancelarii Senatu w kwocie 190 000,00 zł na realizację zadania publicznego pn. Instytut Literacki w Paryżu: wybrane działania programowe w 2025 r.
Projekt finansowany jest w ramach Konkursu Senat-Polonia 2025 dotyczącego opieki nad Polonią i Polakami za granicą.
JAK DOJECHAĆ
W Maisons-Laffitte zatrzymują się pociągi linii RER A (np. z Châtelet–Les Halles) i linii L (z dworca Saint-Lazare). Rozkłady jazdy oraz aktualną sytuację (remonty, awarie, strajki) można sprawdzić na stronie ratp.fr.
Ze stacji do domu Instytutu można podjechać autobusem linii 6 lub 2 (trzeba wysiąść na przystanku Rue de Romilly). Z dworca idzie się ok.15-20 min. Adres: 91 av. de Poissy, Le Mesnil-le-Roi. Tel. +33 1 30 71 72 49.
Dom można zwiedzać codziennie (prócz weekendów) w g.10.30 -12.30 i od 14-17. koniecznie po wcześniejszym umówieniu wizyty.
WSPIERAJ KULTURĘ!
Nieustająco przypominamy, że poprzez stronę główną naszego portalu, za pomocą klawisza Wpłać na „Kulturę” można zasilić budżet Fundacji Kultury Paryskiej.
Mechanizm Przelewy 24 jest prosty w obsłudze, wpłat można dokonywać przelewem, Blikiem lub kartami płatniczymi.
Apelujemy o datki, które zostaną przeznaczone na opiekę i rozwój naszego archiwum. Regulamin przekazywania i przyjmowania darowizn przez Fundację Kultury Paryskiej
KONTO FUNDACJI KULTURY PARYSKIEJ I ADRES
mBank: 52114020040000360279150389
adres siedziby: FUNDACJA KULTURY PARYSKIEJ
ul. Henryka Siemiradzkiego 21/1
31-137 Kraków
W razie pytań prosimy o kontakt: kultura@kultura.fr
RODO
Fundacja Kultury Paryskiej jest administratorem Państwa danych osobowych wykorzystywanych w celu przesyłania niniejszego newslettera.
Pełna informacja RODO znajduje się na kulturaparyska.com, w zakładkach: Regulamin Polityka bezpieczeństwa Klauzula informacyjna dla Użytkownika