Zdjęcie
Spotkanie w Domu Kultury wokół tomu korespondencji Jerzego Giedroycia z Józefem Łobodowskim z lat 1947-1988. Od lewej Stanisław Mancewicz, Bogumiła Berdychowska, Ola Hnatiuk. 16 września 2022 r. / Sygn. ZD_284
FOT. MARIA BEREŚNIEWICZ
Powrót do listy

OLA HNATIUK

Biografia


PISARKA, PUBLICYSTKA, HISTORYCZKA
ur. 11 listopada 1961 r. w Warszawie


Ukrainistka, tłumaczka. Jest profesorem w Instytucie Slawistyki PAN, w Studium Europy Wschodniej Wydziału Orientalistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Popularyzatorka literatury ukraińskiej w Polsce. W latach 2006–2010 była radcą Ambasady RP w Kijowie.
Jej rozprawa habilitacyjna Pożegnanie z imperium. Ukraińskie dyskusje o tożsamości (wyd. 2003), wyróżniona została Nagrodą „Przeglądu Wschodniego” (2003) i Nagrodą im. Jerzego Giedroycia (2004).
Jest także autorką powieści historycznej Odwaga i strach (Wojnowice 2016), monografii Ukrain’ska duchovna barokkowa pisnja (Kijów 1994), opracowania podań i legend Wiedźmy, czarty i święci Huculszczyzny (Warszawa 1997), antologii (wraz z Łarysą Szost) Stepowa legenda: antologia ukraińskiej małej formy prozatorskiej lat 1830–1930 (Warszawa 2001) oraz antologii literatury współczesnej Rybo-wino-kur: antologia literatury ukraińskiej ostatnich dwudziestu lat (wraz z Katarzyną Kotyńską) i zbioru Prolog nie epilog: poezja ukraińska w polskich przekładach (pierwsza połowa XX wieku). Wspólnie z Bogumiłą Berdychowską wydała Bunt pokolenia. Rozmowy z intelektualistami ukraińskimi.
Wydała zbiorki poezji Ihora Kałyncia, Wasyla Holoborod’ki, a także Historię Ukrainy Natalii Jakowenko, eseje i powieści Jurija Andruchowycza.
Jest również autorką wielu esejów i tekstów krytyczno-literackich na łamach m.in.: „Znaku”, „Kultury”, „Kresów”, „Literatury na Świecie” oraz wielu czasopism wydawanych na Ukrainie.

Pomiń sekcję linków społecznościowych Facebook Instagram Vimeo Powrót do sekcji linków społecznościowych
Powrót na początek strony