Zdjęcie Juliusza Mieroszewskiego na biurku Redaktora. / Sygn. AG_7333 / fot. Adam Golec

2012

Z HISTORII INSTYTUTU LITERACKIEGO

- Pierwszą książką w serii „W kręgu Kultury paryskiej”„Listy z Wyspy. ABC polityki Kultury” Juliusza Mieroszewskiego. Seria jest wspólnym przedsięwzięciem wydawniczym Instytutu Literackiego i Instytutu Książki. W zamyśle wydawców jest przypomnienie czytelnikom wybitnych i wartościowych tekstów oraz książek, które ukazały się w miesięczniku „Kultura” lub wyszły nakładem Instytutu Literackiego. Decyzje o otwarciu nowej serii podjęli ze strony IK – Grzegorz Gauden ówczesny dyrektor Instytutu i Andrzej Peciak – szef działu wydawnictw, a ze strony „Kultury” – Anna Bernhardt i Wojciech Sikora.

STYCZEŃ

- Wizyta w „Kulturze” Macieja Klimczaka, Podsekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

MARZEC

- Wizyta ministra Kultury Bogdana Zdrojewskiego m.in. wraz z Władysławem Stępniakiem Naczelnym Dyrektorem Archiwów Państwowych. 
- Spotkanie w Domu Kultury z okazji wydania książki "L'Autre Francophonie", zawierającej teksty z sesji naukowej na Uniwersytcie Cergy Pontoise (2011);

MAJ

- Konferencja „Giedroyc a Ukraina” w Warszawie zorganizowana przez IPN. W 2014 r. ukaże się książka będąca jej rezultatem pt. „Giedroyc a Ukraina. Ukraińska Perspektywa Jerzego Giedroycia i środowiska paryskiej Kultury” studia pod redakcją Magdaleny Semczyszyn i Mariusza Zajączkowskiego.  (wyd. IPN, Warszawa-Lublin-Szczecin).
- Powstaje film „Dom Kultury” w reżyserii Tomasza Łabędzia. 

WRZESIEŃ

- Grupa członków Towarzystwa Przyjaciół Fundacji "Archivum Helveto-Polonicum” z Fryburga odwiedza Dom Kultury.

PAŹDZIERNIK

- Na Uniwersytecie w Szczecinie i w siedzibie IPN odbywają się trzy spotkania poświęcone „Kulturze”, w których uczestniczą kpt. Józef Gawłowicz, Jerzy Kisielewski i Wojciech Sikora.
- Spotkanie w Klubie Café Radia Wolna Europa w Warszawie, poświęcone Kulturze. Udział biorą: Anna Bernhardt, Maciej Morawski, Wojciech Sikora.

LISTOPAD

- W Lublinie odbywa się spotkanie dotyczące esejów Juliusza Mieroszewskiego wydanych z serii „W kręgu Kultury paryskiej”, a także druga debata w związku z wydaniem jubileuszowej księgi o Bohdanie Osadczuku (wyd. UMCS). Udział m.in. biorą Bogumiła Berdychowska, Iwona Hofman, O. Tomasz Dostatni, Adam Michnik i Wojciech Sikora.
- Prezydent Bronisław Komorowski, wraz z prezydentami Włoch i Niemiec, odsłonił w Neapolu tablicę poświęconą Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu. Tablica znajduje się na fasadzie Villa Ruffo (Via Crispi 69), domu, w którym Herling-Grudziński mieszkał w latach 1955-2000. 

GRUDZIEŃ

- Konferencja dotycząca „Kultury” w paryskiej w Stacji Polskiej Akademii Nauk.
- w „Czytelniku” w „Archiwum Kultury” ukazuje się część trzecia część(t. 12) korespondencji Jerzego Giedroycia z Czesławem Miłoszem za lata 1973-2000. Tom opracował Marek Kornat.
- W Wydawnictwie Literackim ukazała się książka Marka Żebrowskiego. „Jerzy Giedroyc. Życie przed Kulturą”.

Pomiń sekcję linków społecznościowych Facebook Instagram Vimeo Powrót do sekcji linków społecznościowych
Powrót na początek strony