Z HISTORII INSTYTUTU LITERACKIEGO
STYCZEŃ
- We Wrocławiu odbyła się promocja zbioru esejów Jerzego Stempowskiego z serii „Kultura i jej krąg”.
- Wypożyczylismy Kancelarii Prezydenta RP obraz Józefa Czapskiego „Kobieta pod lampą”. Był eksponowany w Pałacu Prezydenckim do końca kadencji Bronisława Komorowskiego. Potem poproszono nas o zabranie dzieła.
LUTY
- Wernisaż wystawy „Jerzy Giedroyc Kultura i jego dzieło” we Lwowie, w Uniwersytecie Katolickim i w Obwodowej Bibliotece Naukowej.
MARZEC
- Wystawę „Jerzy Giedroyc Kultura i jego dzieło” pokazaliśmy w uniwersytecie w Iwano-Frankiwsku (Ukraina) i w Bibliotece Polskiej w Paryżu.
- Wizyta uczniów z Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych im. Józefa Czapskiego z Krakowa.
- Wizyta w Maisons-Laffitte Małgorzaty Omilanowskej - minister MKiDN.
KWIECIEŃ
- Od początku miesiąca do maja, w Łucku na Ukrainie czynna była wystawa „Jerzy Giedroyc i jego dzieło”. Pokazaliśmy ją też w Bibliotece Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia w Białymstoku.
- Wizyta w Maisons-Laffitte Roberta Kostro - dyrektora Muzeum Historii Polski.
MAJ
- 14 maja wystawa „Jerzy Giedroyc i jego dzieło” została pokazana na Stadionie Narodowym, podczas Warszawskich Targów Książki.
CZERWIEC
- 15 czerwca w Warszawie odbyła się uroczysta prezentacja obcojęzycznych wersji naszego portalu. Uruchomiliśmy wersje: angielską, francuską i rosyjską. Prace sfinansowaliśmy dzięki zbiórce publicznej. Jej pomysłodawcami byli Joanna i Tadeusz Nowiccy. W skład komitetu zbiórkowego „Fundusze dla kulturaparyska.com” weszli:
Waldemar Maj – partner Metropolitan Capital Solutions, Joanna Nowicka – profesor w Uniwersytecie Cergy-Pontoise, Tadeusz Nowicki- prezes Zarządu Ergis S.A., Krzysztof A. Zakrzewski – Partner Zarządzający Kancelarii prawniczej Domański, Zakrzewski, Palinka i Wojciech Sikora – prezes Instytutu Literackiego.
W wyniku zbiórki prowadzonej od grudnia 2014 r. do lutego 2015 r. zebrano ok. 120 tysięcy złotych.
Darczyńcami byli: Katarzyna Jaruzelska Kastory i Paweł Kastory, Wojciech Julian Kostrzewa, Przemysław Krych, Michał Rusiecki, Romain Su, BBB 21, Ernst Young UFA, Ergis S.A, Grupa Azoty, Fundacja PZU, ING Bank Śląski S.A, Kancelaria Domański, Zakrzewski, Palinka, Mentor S.A., Mer Mesnil le Roi, Mer Maisons-Laffitte i PGE Obrót S.A.
Instytut Literacki jest bezustannie wdzięczny swym Dobroczyńcom.
- W Akademii Kijowsko Mohylańskiej otworzyliśmy wystawę „Jerzy Giedroyc i jego dzieło”. Wsparł nas organizacyjnie i finansowo Instytut Polski w Kijowie.
- Wizyta w Domu Kultury 37 uczniów i nauczycieli z Liceum w Nowym Sączu (po raz kolejny).
- 18 czerwca z okazji 12. rocznicy śmierci Zofii Hertz, odsłonięto w Łodzi tablicę pamiątkową. Ufundowała ją Rada Izby Notarialnej w Łodzi. Tego samego dnia w łódzkim Domu Literatury braliśmy udział w wernisażu wystawy „Z Łodzi do Maisons-Laffitte”. Jej pomysłodawcami i kuratorami byli: Marcin Kieruzel i Grzegorz Krzymianowski.
- Wizyta 26 nauczycieli z Białorusi. Była wśród nich Andżelika Borys - przewodnicząca Związku Polaków na Białorusi.
LIPIEC
- „Jerzy Giedroyc i jego dzieło” - wystawę tę można było oglądać od początku lipca do początku września w Oratorium Marianum Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego.
SIERPIEŃ
- Maisons-Laffitte odwiedziła Magdalena Gawin - wiceminister MKiDN.
WRZESIEŃ
- 12 września w Maisons-Laffitte odbyło się doroczne spotkanie z okazji 15-lecia śmierci Redaktora. Udział wzięło kilkadziesiąt osób. Podczas spotkania pokazaliśmy językowe wersji portalu w językach: angielskim, francuskim i rosyjskim.
PAŹDZIERNIK
- W Warszawie w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” odbyła się konferencja naukowa „Zeszyty Historyczne z perspektywy półwiecza”. Organizatorami byli: IPN, Instytut Historii Uniwersytetu Łódzkiego oraz Instytut Literacki w Paryżu. W r. 2017 wyszła książka złożona z referatów sesji pt. „Zeszyty Historyczne z perspektywy półwiecza", pod redakcją Sławomira M. Nowinowskiego i Rafała Stobieckiego. (wyd. IPN, Warszawa).
- Uniwersytet Humanistyczny Stendhal-Grenoble 3 zorganizował konferencję „Polska obywatelem świata - nowe spojrzenie na temat polskich pisarzy podróżników”. W czasie trwania konferencji, w bibliotece uniwersyteckiej, można było oglądać naszą wystawę „Jerzy Giedroyc i jego dzieło”.
LISTOPAD
- W Bibliotece Polskiej w Paryżu odbyła się konferencja poświęcona Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu, towarzyszyła jej wystawa zdjęć autorstwa Henryka Giedroycia.
- W Ambasadzie RP w Paryżu pokazano film „Józef Czapski. 1896-1993. Temoin du siècle” w reżyserii Andrzeja Wolskiego. Instytut Literacki jest współproducentem filmu (obok telewizji Arte, Zadik Production i TVP). Film pokazywany był w TV Arte i w Telewizji Polskiej.
- Wręczono nagrodę „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia. Laureatami za 2015 r. zostali: Tomas Venclova i Instytut Wielkiego Księstwa Litewskiego z Kowna.
- W serii „Archiwum Kultury” ukazała się korespondencja Jerzego Giedroycia z Janem Józefem Lipskim. Listy 1957-1991 (t. 15, opr. Łukasz Garbal).
- Ukazał się 21. tom dzieł Józefa Mackiewicza, wydawanych przez Ninę Karsov w Londynie („Kontra”). „Listy do i od redakcji „Kultury”. Tom zawiera kilkaset listów Józefa Mackiewicza i Barbary Toporskiej, Jerzego Giedroycia, Zofii i Zygmunta Hertz i Józefa Czapskiego. Korespondencja pochodzi z lat 1951-1985.
- Nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego (przy współpracy Instytutu Literackiego) ukazała się obszerna (ponad 900 stron) antologia „W poszukiwaniu innej historii” zawierająca teksty na tematy historyczne, opublikowane na łamach periodyków Instytutu Literackiego. Książka wyszła w opracowaniu i pod redakcją łódzkich badaczy: Sławomira M. Nowinowskiego i Rafała Stobieckiego.
– W serii „Wokół paryskiej Kultury”, wydawanej wspólnie przez Instytut Literacki i Instytut Książki, ukazały się: Jerzego Stempowskiego „Po powodzi. Eseje i dzienniki podróży” (opr. Magdalena Chabiera. „Coco de Oro. Szkice i opowiadania". Ze wstępem Józefa Czapskiego i posłowiem Rafała Habielskiego. „Maszyna i śrubki – jak hartował się człowiek sowiecki” Michała Hellera z posłowiem Wojciecha Stanisławskiego (tłum. Julia Juryś). „Powrót” Leo Lipskiego. (opr. Agnieszka Maciejowska). „Zagubieni romantycy i inni” Wacława A. Zbyszewskiego, ze wstępem Stefanii Kossowskiej i posłowiem Iwony Hoffman. „Kościół na łamach paryskiej Kultury w latach 1946-2000”. (opr. Tomasz Dostatni).