Vernissage de l'exposition  « L'œuvre de Jerzy Giedroyc. Kultura et ses réalisations ». De gauche à droite : Marek Żebrowski, Wojciech Sikora, Tomasz Makowski. 24 novembre 2014. Bibliothèque Nationale de Varsovie. / Sygn. sm00093 / fot. Stanisław Mancewicz

2014

Z HISTORII INSTYTUTU LITERACKIEGO

- Przez cały rok trwały prace porządkujące w ramach projektu finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zespołem archiwistów z Biblioteki Narodowej i Archiwów Państwowych kierowała Maria Wrede. 

STYCZEŃ

- We wrocławskiej galerii CafeTHEA należącej do Instytutu im. Jerzego Grotowskiego, pokazaliśmy wystawę fotografii „Kultura Paryska – Dom i Ludzie”.
- Do domu Kultury w Maisons-Laffitte przyjechała na pięć dni wycieczka uczniów liceum z Wrocławia.

LUTY

- Z Krakowa - po konserwacji - wrócił do naszego archiwum oryginał listu Andre Malraux. List ten był wydrukowany w Kulturze nr 9/1955 r. 

MARZEC

- Wzięliśmy udział w spotkaniu poświęconym pamięci rosyjskiej poetki i opozycjonistki Natalii Gorbaniewskiej, przyjaciółki i współpracowniczki Redaktora, zmarłej w listopadzie 2013 r. Udział wzięli: m.in. Wiktor Fainberg, Thierry Wolton, Jan i Osia Gorbaniewscy. Wojciech Sikora odczytał wspomnienie o poetce.

MAJ

- W poznańskiej Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa uczestniczyliśmy w debacie „Aktualność myśli Jerzego Giedroycia i paryskiej »Kultury«. Polska - Ukraina - Zachód”. W debacie wzięli udział m.in Rafał Grupiński, Rafał Habielski, Adam Michnik i Wojciech Sikora.

CZERWIEC

- 3 czerwca z okazji rocznicy ćwierćwiecza odzyskania niepodległości wystawa „Kultura paryska - Dom i Ludzie” została pokazana w Sejmie RP. W wernisażu wzięli udział marszałkowie Sejmu i Senatu, posłowie i senatorowie. 

WRZESIEŃ

- W czternastą rocznicę śmierci Jerzego Giedroycia uruchomiliśmy portal Instytutu Literackiego. Byliśmy pierwszym polskim, prywatnym archiwum, które zdecydowało się na darmowe i powszechne udostępnianie zbiorów. Od tego dnia komplety obu pism: „Kultury” i „Zeszytów Historycznych” - są dostępne on-line, wciąż też dodawane są kolejne książki i materiały dotyczące historii IL, historii emigracji i Polski.
Uruchomienie portalu odnotowały wszystkie znaczące polskie media, zostało uznane za doniosłe wydarzenie dla upowszechniania historii, przydatności dla badaczy i edukacji. Twórcami portalu są Anna Bernhardt i Stanisław Mancewicz, autorem projektu graficznego jest Marek Zalejski. Budowa została sfinansowana przez Stowarzyszenie Instytut Literacki Kultura.
Portal został pierwszy raz uruchomiony i przedstawiony zebranym w domu Instytutu Literackiego gościom, wśród których byli m.in Krzysztof Pomian, Serge Caseris – mer Le Mesnil le Roi, Jacques Myard – mer Maisons-Laffitte, Agnieszka Kucińska – konsul RP we Francji, Jacek Miler – z Departamentu Dziedzictwa Kulturowego MKiDN, Maciej Klimczak – z Kancelarii Prezydenta RP, Maria Wrede – kierująca projektem porządkującym archiwa Instytutu Literackiego.
Nowa, odnowiona i unowocześniona wersja portalu została urochomiona pod koniec 2020 r.

- Wspólnie w dziennikiem „Rzeczpospolita” i Fundacją „Nasza Kultura” zorganizowaliśmy podczas krynickiego Międzynarodowego Forum Ekonomicznego debatę „Aktualność myśli Jerzego Giedroycia i paryskiej Kultury. Polska, Ukraina, Zachód”. Wystąpili: Jan Krzysztof Bielecki, Bogumiła Berdychowska, Paweł Kowal, Małgorzata Ptasińska, Taras Woźniak i Wojciech Sikora. Debacie towarzyszyła wystawa Barbary Czartoryskiej „Widziane w Laficie”.

LISTOPAD

- Uroczystość otwarcia nowej sali we fryburskiej Fundacji Archivum Helveto-Polonicum, nazwanej „Escape Cercle Kultura”. Podczas uroczystości odbył się wernisaż wystawy fotografii „Kultura Paryska - Dom i Ludzie”.
- Powstała wystawa „Jerzy Giedroyc i jego dzieło. Dorobek „Biblioteki Kultury”. Autorką jest Małgorzata Ptasińska, autorem projektu graficznego jest Marek Zalejski. Ekspozycja była prezentowana w wielu miastach Polski, a także w Ukrainie, Wielkiej Brytanii, Francji, USA i Rosji. Wystawa powstała dzięki dofinansowaniu MKiDN. Inauguracja polskiej wersji wystawy odbyła się Bibliotece Narodowej w Warszawie.
- Promocja tomu wydanego przez IPN „Giedroyc i Ukraina” .
- W krakowskim Muzeum Narodowym odbył się publiczny pokaz odrestaurowanego obrazu Józefa Czapskiego „Portret kobiety pod lampą”.

GRUDZIEŃ

- Zrealizowaliśmy film „Przewodnik” w reżyserii Tomasza Łabędzia. O historii Instytutu Literackiego opowiada w nim Leszek Czarnecki – archiwista IL. Braliśmy udział w produkcji filmu o Józefie Czapskim w reżyserii Andrzeja Wolskiego. W domu „Kultury”, początek swego filmu o podróży rowerowej Andrzeja Bobkowskiego kręcił Filip Jacobson.
- Inauguracja francuskiej wersji wystawy „Jerzy Giedroyc i jego dzieło” (L’oeuvre de Jerzy Giedroyc. „Kultura” et ses realisations” w Centrum Georgesa Brassensa w Mesnil-le-Roi.
- Inauguracja angielskiej wersji wystawy „Jerzy Giedroyc i jego dzieło” w Londynie w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym (POSK).
- Inauguracja ukraińskiej wersji wystawy „Jerzy Giedroyc i jego dzieło” w Naukowej Bibliotece Publicznej we Lwowie.
- Przy okazji prezentacji Rosji wystawy „Jerzy Giedroyc i jego dzieło”, Małgorzata Ptasińska wygłosiła wykład pt. „Jerzy Giedroyc i Rosja. Działalność wydawnicza Instytutu Literackiego w Paryżu” w Irkuckim Uniwersytecie Państwowym i w Akademii Kultury i Sztuki w Ułan-Ude w stolicy Buriacji.
- Wydawnicto Czytelnik zakończyło wydawanie serii „Archiwum Kultury” (od 1994 r wyszło 12. tomów). Od tego momentu seria jest wydawana w Bibliotece „Więzi”, współwydawcami są: Instytut Dokumentacji i Studiów nad Literaturą Polską i Stowarzyszenie Instytut Literacki „Kultura”. Trzynasty tom to korespondencja Jerzego Giedroycia z Jewhenem Małaniukiem (opr. Hałyna Dubyk) zaraz potem ukazała się dwuczęściowa edycja korespondencji Jerzego Giedroycia z Teodorem Parnickim. 
- W Bibliotece „Więzi” ukazała się dwutomowa książka Andrzeja St. Kowalczyka „Wena do polityki. Giedroyc i Mieroszewski”.
- Nakładem Narodowego Centrum Kultury i Instytutu Literackiego ukazał się zbiór korespondencji Jerzego Giedroycia ze Zdzisławem Najderem z lat 1957-1985 (opr. R. Habielski).
- W serii „Wokół paryskiej Kultury” wydawanej wspólnie przez Instytut Literacki i Instytut Książki ukazała się „Agonia Komunizmu” Zbigniewa Brzezińskiego (opr. M. Ptasińska).

Pomiń sekcję linków społecznościowych Facebook Instagram Vimeo Powrót do sekcji linków społecznościowych
Powrót na początek strony